Ognista Cyganka - ponadczasowa opera "Carmen" z MET

25.09.2017

Ognista Cyganka - ponadczasowa opera "Carmen" z MET

Od ponad 6 lat przyzwyczajamy dąbrowian i tarnowian do wielkich wydarzeń ze świata opery i baletu, pokazywanych za pośrednictwem satelity na dużym ekranie Kina „Sokół”. W ramach cyklu powtórek „Summer Encores” w sobotę 30 września o godz.18:00 przypomnimy jeden z najpiękniejszych spektakli operowych w wykonaniu gwiazd nowojorskiej sceny Metropolitan Opera – „Carmen” ze wspaniałą muzyką Georgesa Bizeta.
Zapewne, jak w przypadku nieśmiertelnych dzieł (np. „Tosca”, „Nabucco”, „Jezioro Łabędzie”, „Dziadek do orzechów”) sala dąbrowskiego kina wypełni się miłośnikami kultury na najwyższym poziomie, wśród nich nie zabraknie stałych bywalców takich transmisji: studentów tarnowskiego i dąbrowskiego UTW. Można wcześniej zarezerwować miejsca, kupić bilety za pośrednictwem strony internetowej kina lub w kasie (35 zł, ulgowe – 30).
Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć sam musi zostać dezerterem i bandytą. Odrzucony – zabija niestałą Carmen. To pokrótce opowiedziana historia namiętnej miłości. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” jeden wielki operowy przebój. W postaci kochanków wcielają się Elina Garanča i Roberto Alagna.
Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z napisami w języku polskim, trwa około 3 godzin (w tym 1 przerwa, 3 akty).
Libretto: Henri Meilhac i Ludovic Halévy na podstawie noweli Prospera Mérimée pod tym samym tytułem. 

 

← Powrót