Data premiery:
22/11/2019
Obsada:
Marcin Hycnar jako Adam Nowak, Marek Braun - aspirant Sławek Makowski, Marcin Zarzeczny - Michał Matys, Agnieszka Skibicka - Iwona Matys, żona Michała, Anna Mrozowska - policjantka Magda, Michał Pawlik - policjant „Mały", Paweł Koślik - policjant Grzeg.
Reżyseria:
Bartosz Kruhlik

Supernova

Thriller | Polska | 85 minut

Brak seansów w danym dniu.

Opis filmu

Utrzymana w realistycznym stylu, krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

Uniwersalne, choć i lokalne  

W polskim kinie coraz silniej do głosu dochodzą twórcy urodzeni w latach 80. Wystarczy wspomnieć „Cichą noc” Piotra Domalewskiego (1983) czy „Wieżę. Jasny dzień” Jagody Szelc (1984). Pomimo znaczących różnic twórczych temperamentów, wydaje się, że sporo ich łączy. Z jednej strony, doskonała znajomość osiągnięć światowego kina, zarówno art- housowego, jak i popularnego, z drugiej – wyczulenie na lokalne realia, wrażliwy słuch, dotyczący gwałtownych częstokroć społecznych przemian i częste nawiązywanie do osobistych doświadczeń, ale z reguły w nieoczywisty, niebezpośredni sposób. Wreszcie, niezaprzeczalne – i częstokroć spełnione, ambicje autorskie.

Do grona intrygujących debiutantów dołącza Bartosz Kruhlik, podobnie jak koledzy, czuły na filmową formę i niechętny moralizowaniu. Ten wspomniany wyżej brak kompleksów, erudycja i odwaga przejawiają się w różny sposób. Nie tylko w wyrafinowaniu formalnym, przy jednoczesnej pamięci o widzach, ale też i w niestereotypowych decyzjach tematycznych i obsadowych. Kruhlik postawił na przykład na uznanych aktorów teatralnych, ze stosunkowo skromnym dorobkiem filmowym, jak Marcin Hycnar i Marek Braun, powierzając im śmiało najważniejsze role. Nie wahał się też zaangażować wykonawców nieco zapomnianych, jak Jerzy Janeczek („Sami swoi”, „Nie ma mocnych”), czy Michał Anioł („Karate po polsku”, „Podróże pana Kleksa”, „Drzazgi”), ani też odważnie połączyć skłonności do realizmu z tropami rodem z kina gatunkowego, by w ten sposób osiągnąć pożądaną siłę wyrazu. Tak sam opowiada o swych zamierzeniach.  


Mówi reżyser

Inspiracją do napisania scenariusza filmu „Supernova” było prawdziwe, tragiczne zdarzenie drogowe sprzed kilku lat, w którym kierowca, w jednej krótkiej chwili, pozbawił życia wielu osób. Ale był to tylko punkt wyjścia do opowieści, która konfrontuje ze sobą lokalną społeczność i przybysza z zewnątrz, ukazuje paradoksy i uwikłania związane z tak powstałą sytuacją. Bo mówimy o różnorakich związkach naszych postaci ze wstrząsającym, a przecież, niestety, nie tak rzadkim wydarzeniem. Nasz film jest realistyczny, ma w sobie coś z thrillera, rozwija się w być może zaskakującym dla widza kierunku. Bardzo dbaliśmy o psychologiczną wiarygodność postaci, w czym pomogli nam aktorzy. Zależało mi, aby nie były to najbardziej znane nazwiska i ograne twarze. Na przykład Marek Braun, który zagrał główną rolę, debiutuje w filmie fabularnym. Myślę, że była to decyzja słuszna, bo wszyscy świetnie się sprawdzili, wykorzystali maksimum swych możliwości. Jestem przekonany, że ci, którzy cenią mocne i precyzyjne aktorstwo, wyjdą z kina zadowoleni. Ściśle współpracowałem z operatorem Michałem Dymkiem. Chcieliśmy osiągnąć efekt dokumentalnej surowości, będący może dalekim echem stylu braci Dardenne, których twórczość wywarła na mnie wielkie wrażenie. Niezwyczajna zwyczajność, która kryje tajemnicę – takie kino cenię i taka jest, mam nadzieję, „Supernova”.  


Producent podsumowuje

Dyrektor artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński wskazuje, że „Supernova” opowiada o sytuacji, która może zdarzyć się w każdej chwili, na każdej drodze w Polsce. Zaznacza przy tym, że punkt wyjścia, opisany przez Bartosza Kruhlika, ewoluuje od bardzo realistycznego wydarzenia w kierunku apokaliptycznej metafory (wypowiedź na portalu SFP). 
 
O aktorach 

Marcin Hycnar (Adam Nowak) 

Urodził się 18.01.1983 w Tarnowie. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w grupie teatralnej „Tuptusie”, działającej przy Szkole Podstawowej nr 18 w Tarnowie. W latach 2006–2016 był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Grał m.in. u Jerzego Jarockiego, Jana Englerta i Jacquesa Lassalle'a. Stworzył pamiętne kreacje w „Tangu” Sławomira Mrożka, czy „Kosmosie” Witolda Gombrowicza. Od 1 czerwca 2017 pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, gdzie także wiele reżyseruje. Zdobył szereg znaczących nagród, m.in. „Feliksa Warszawskiego” w kategorii Pierwszoplanowa rola męska za kreację Karola IX w spektaklu „Królowa Margot” wg Aleksandra Dumasa, w Teatrze Narodowym w Warszawie. Często występował w Teatrze Telewizji i Polskim Radiu. Jest dwukrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie – za tytułową rolę w słuchowisku „Hamlet” Szekspira (w reżyserii Waldemara Modestowicza) oraz za rolę Artura w telewizyjnej realizacji „Tanga”. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność „na rzecz rozwoju kultury, za osiągnięcia artystyczne” (2017). 

Filmografia:  

2004 – Do potomnego (dokument fabularyzowany), 2005 – Na dobre i na złe (serial TV, odc. Oskarżony), Boża podszewka. Część druga (serial TV, odc. 5,7,9), 2006 – Daleko od noszy (serial TV, 1 odc.), 2007 – Ogród Luizy, Barwy szczęścia (serial TV, w latach 2007–2014), 2008 – Drzazgi, Teraz albo nigdy (serial TV, 1 odc.), Agentki (serial TV, 1 odc.), 2012 – Być jak Kazimierz Deyna (tylko głos), 2013 – Wałęsa. Człowiek z nadziei, Hotel 52 (serial TV, 2 odc.), Czas honoru (serial TV, 7 odc.), Prawo Agaty (serial TV, 7 odc. w latach 2013–2014), 2017 – Volta, Polska niepodległa – Historia w ożywionych obrazach (TV, dok. fab.), 2019 – Supernova, Piłsudski, Solid Gold  

Marek Braun (aspirant Sławek Makowski)

Urodził się w 1983 roku. Ukończył PWST w Krakowie w 2010 roku. Od 2011 aktor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie zagrał m.in. w „Zbrodni i karze”, „Bracie Naszego Boga”, „Ślubie” (reż. Mikołaj Grabowski) i „Jednorękim ze Spokane”.

Filmografia: 

2003 – Na Wspólnej (serial TV, 8 odc. w latach 2003–2019), 2004 – Pierwsza miłość (serial TV, 4 odc. w latach 2004–2019), 2006 – Fala zbrodni (serial TV, 2 odc. w latach 2006–2007), Daleko od noszy (serial TV, 1 odc.), 2008 – Żołnierze wyklęci (fabularyzowany serial TV, 2 odc.), 2009 – Tancerze (serial TV, 1 odc.), Majka (serial TV), 2011 – Galeria (serial TV, 1 odc.), 2013 – Na dobre i na złe (serial TV, 2 odc. w latach 2013–2014), 2014 – Prawo Agaty (serial TV, 1 odc.), 2016 – Komisja morderstw (serial TV, 1 odc.), 2017 – Na sygnale (serial TV, 1 odc.), Wojenne dziewczyny (serial TV, 1 odc.), 2019 – Ślad (serial TV, 1 odc.), Supernova, Proceder  


O twórcy filmu

Bartosz Kruhlik (reżyseria)

Urodził się 15.10.1985 w Lubsku. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego filmy były pokazywane ponad 500 razy na polskich i zagranicznych festiwalach, gdzie zdobyły blisko 150 nagród i wyróżnień. Najważniejsze selekcje: San Sebastian IFF, Karlovy Vary IFF, Montreal WFF, Sarajevo FF, IDFA. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. Autor nagradzanych spotów społecznych. Jego pełnometrażowym debiutem fabularnym jest „Supernova”. 

Filmografia (jako reżyser, wybór): 

2010 – "http://" (etiuda fabularna), 2013 – Żar (etiuda fabularna), 2016 – Adaptacja (etiuda fabularna), 2019 – Supernova

← Powrót