OPEROWA WERSJA „ROMEA I JULII” Z PIĘKNĄ MUZYKĄ GOUNODA NA ZAKOŃCZENIE SEZONU TRANSMISJI Z MET 2016/17 W DDK

15.05.2017

OPEROWA WERSJA „ROMEA I JULII” Z PIĘKNĄ MUZYKĄ GOUNODA NA ZAKOŃCZENIE SEZONU TRANSMISJI Z MET 2016/17 W DDK

Sobotni wieczór 27 maja (godz.18:00) będzie pożegnaniem sezonu 2017/18 transmisji i retransmisji oper oraz baletów w Kinie „Sokół”. Widzowie i melomani będą mogli zobaczyć wspaniałą operę nowojorską, której libretto jest najbardziej znaną historią miłosną w kulturze – „Romeo i Julia”. Zdecydowanie należy uznać mijający sezon za udany i przełomowy, na wydarzenia w „Sokole” kilka razy przybywało bardzo dużo miłośników kultury na najwyższym, światowym poziomie (od ¾ do kompletu widzów). Oprócz dąbrowian stałymi bywalcami stali się studenci UTW z Tarnowa, a od ostatniego wydarzenia (retransmisja opery R.Straussa „Kawaler z różą”) także i z Mielca. Dlatego też zapadła decyzja o równie atrakcyjnej i bogatej ofercie na nowy sezon 2017/18, na którą złożą się ponownie wszystkie balety z Moskwy oraz wybrane opery z Nowego Jorku (w sumie kilkanaście transmisji i retransmisji), w dalszej perspektywie rozważane są spektakle teatralne z Londynu (The National Theatre) oraz opery z włoskich scen (Turyn, Werona, Neapol, niezwykłe areny – katedra mediolańska, amfiteatr nad brzegiem jeziora w Torre del Lago w Toskanii).
Na pożegnanie, przed wakacjami w dąbrowskim „Sokole” zostanie pokazany spektakl operowy z nowojorskiej Metropolitan – „Romeo i Julia” z piękną muzyką Charlesa Gounoda. Był on premierą tegorocznego sezonu.
Twórcy spektaklu - dyrygent: Gianandrea Noseda, reżyseria: Bartlett Sher i odtwórcy  głównych ról:  Diana Damrau, Vittorio Grigolo,  Elliot Madore, Mikhail Petrenko gwarantują – jak zawsze w przypadku sceny MET - wysoki poziom widowiska.
Historia Romea i Julii inspirowała i do dziś inspiruje całe rzesze artystów, od malarzy, poetów, kompozytorów, po twórców oper i baletów. Dzieła operowe na jej podstawie stworzyli m.in. Vincenzo Bellini i właśnie Charles Gounod. Jego na wskroś francuska, czyli bardzo romantyczna i żarliwa wizja losów nieszczęśliwych kochanków, okraszona melodyjną, bogato instrumentalizowaną muzyką, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. W pierwszym roku po premierze „Romeo i Julia” przekroczył liczbę 100 spektakli. Złośliwcy wprawdzie mawiali, że ta opera to tylko 4 duety miłosne z dodatkami, ale czyż nie to właśnie jest istotą opowieści o zakochanych z Werony? W nowej inscenizacji Met, w reżyserii Barletta Shera (reżyserował w Met m.in. „Cyrulika sewilskiego” i „Otella”) Julią będzie niemiecka sopranistka Diana Damrau, partię Romea zaśpiewa tenor z Włoch Vittorio Grigolo. Przedstawienie trwa około 3 godzin, bilety można zakupić w kasie kina lub za pośrednictwem internetu (35 zł – normalne, 30 – ulgowe). Wbrew niektórym opiniom są to najniższe w Polsce ceny za widowiska tej klasy pokazywane w jakości HD obrazu, z przestrzennym dźwiękiem Dolby 5.1, na dużym ekranie kina (dla porównania – kino wielosalowe w Warszawie – 100 zł, w Łodzi – 80 zł, w Krakowie – od 60 do 40 zł w zależności od sektora).

 

← Powrót