POTĘŻNE GŁOSY, EGZOTYKA WSCHODU W OPEROWYM ŚWIECIE „SEMIRAMIDY”

07.05.2018

POTĘŻNE GŁOSY, EGZOTYKA WSCHODU W OPEROWYM ŚWIECIE „SEMIRAMIDY”

Sobotni wieczór 12 maja (godz.18:00) w Kinie „Sokół” będzie należał do artystów operowych związanych z jedną z najlepszych scen – nowojorskiej Metropolitan,  a także do melomanów, wiernych ponad 6-letnim tradycji transmisji wielkich wydarzeń kulturalnych w „Sokole”.
Widzowie zobaczą „Semiramidę” Gioachino Rossiniego (1792–1868), melodramat tragiczny w dwóch aktach napisany w 1823 r. przez jednego z najlepszych twórców operowych w historii. Autorem libretta jest Gaetano Rossi. Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera - 30 listopada 1990 roku, 10 marca 2018 transmitowały na żywo kina w wielu miastach świata, pokaz w „Sokole” będzie retransmisją tego wydarzenia.
Twórcy inscenizacji: dyrygent Maurizio Benini, reżyseria - John Copley, w rolach głównych: Angela Meade, Elizabeth De Shong, Javier Camarena, Ildar Abdrazakov, Ryan Speedo Green, John Conklin – scenografia, Michael Stennett – kostiumy, Gil Wechsler – światło.
Miłość i zazdrość, zemsta i boskie znaki. Taka jest „Semiramida”. Libretto nie ma nic wspólnego z historyczną królową Semiramidą (tą od babilońskich wiszących ogrodów), ale jest okazją do zaprezentowania kunsztu śpiewaczego na najwyższym poziomie. Opera stawia olbrzymie wymagania przed wykonawcami. Sopranowa partia Semiramidy jest jedną z nielicznych popisowych ról napisanych przez Rossiniego dla tego typu głosu. Wielka aria w ogrodzie i duet z Arsacem, pełne ozdobników, to klejnoty do korony każdego sopranu koloraturowego. Nie mniej najeżona trudnościami jest partia wojownika Arsace – ukochanego i, jak się okazuje ostatecznie – syna Semiramidy. Jest to tzw. rola spodenkowa, czyli rola męska przewidziana do wykonywania przez kobietę.
Przedstawienie trwa około 4 godzin (w tym 1 przerwa).

 

← Powrót