„DAMA KAMELIOWA” NA ZAKOŃCZENIE SEZONU TRANSMISJI BALETOWYCH W DĄBROWIE

14.06.2018

„DAMA KAMELIOWA” NA ZAKOŃCZENIE SEZONU TRANSMISJI BALETOWYCH W DĄBROWIE

Ostatnim wydarzeniem w ramach cyklu transmisji baletowych i operowych pokazywanych w naszym kinie w sezonie 2017/18 będzie balet „Dama kameliowa” z Teatru Bolszoj w Moskwie (sobota 16 czerwca godz.15:45). Spektakl tworzy piękna muzyka Fryderyka Chopina, twórcą choreografii jest John Neumeier.
Historia paryskiej kurtyzany Marii Duplessis, spisana w powieści „Dama kameliowa” przez Aleksandra Dumasa syna stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego „La traviata”, niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera – jednego z największych choreografów XX wieku. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta także odnajduje w tym romansie prawdziwą miłość. Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry’ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina. Na premierze w 1978 roku w Stuttgarcie poruszającą kreację głównej bohaterki Małgorzaty Gautier stworzyła primabalerina Marcia Haydée (brazylijskiej tancerki i dyrektor Baletu Stuttgarckiego), a balet rozpoczął tryumfalny pochód przez najważniejsze sceny świata.
Obsada: Swietłana Zacharowa, Edwin Rewazow, Anna Tichomirowa, Siemion Czudin, Kristina Kretowa, Michaił Łobuchin, Daria Chochłowa oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy i orkiestra Teatru Bolszoj
Przedstawienie trwa około 3 godzin, bilety w cenie – 35 zł (ulgowe – 30).
W Operze Paryskiej tę partię tańczyły takie gwiazdy jak: Agnès Letestu i Aurélie Dupont. W moskiewskiej wersji spektaklu zmierzyła się z nią Swietłana Zacharowa.

 

← Powrót