„PRZESTRZEŃ OBRAZU” – BARDZO CIEKAWE DWA FILMY O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ

14.08.2019

„PRZESTRZEŃ OBRAZU” – BARDZO CIEKAWE DWA FILMY O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ

W ramach projektu: „Przestrzeń Obrazu. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej” – edycja V prezentowane będą filmy o tematyce żydowskiej, filmy nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej w 2018 r. Partner pokazów jest Fundacja Kamera Dawida. Współorganizatorzy pokazów w Kinie „Sokół”: Żydowskie Muzeum „Galicja” i Dąbrowski Dom Kultury. Projekcje odbędą się w niedzielne wieczory 8.09 i 22.09, wstęp na nie jest wolny.
8 września godz.18:00
„Ben – Gurion. Epilog” reż. Yariv Mozer,
Izrael / Francja 2016, 70’, dokument Język: angielski, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie
Odnaleziony i zmontowany po latach wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael, to wynik niezwykłego spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem. Doszło do niego w 1968 roku, w czasie, gdy odsunął się on od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy, z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru, Ben-Gurion rozlicza się z przeszłością, dzieląc się refleksjami na temat władzy i życia osobistego. Film daje unikalny wgląd w niezwykłą osobowość jednego z najważniejszych przywódców współczesnej historii, ujawnia kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela. NAGRODA IZRAELSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ 2017 W KATEGORII NAJLEPSZY DOKUMENT, Toronto Jewish FF 2017, Boston Jewish FF 2017, UK Jewish FF 2017
22 września godz.18:00
„Polowanie” reż. Astrid Schult,
Niemcy 2017, 74’, fabuła
Język: niemiecki. Napisy: polskie, angielskie
Thriller psychologiczny o pragnieniu zemsty, winie i karze. W środku śnieżnej zimy młoda dziewczyna, pozorując wypadek, dostaje się do domu 91-letniego byłego strażnika w obozie Auschwitz. Lena zmusza starca do przyznania się do popełnionych w młodości zbrodni. Mężczyzna zaczyna zaprzeczać i bierze za zakładniczkę swoją córkę. Rozpoczyna się gra, w której na jaw wyjdą skrywane przez lata sekrety.
Atlanta JFF 2018, Boston JFF 2018, UK JFF 2018

 

← Powrót