Inauguracja sezonu baletowego - "Rajmonda"

24.10.2019

Inauguracja sezonu baletowego - "Rajmonda"

Sezon 2019/20 transmisji baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie Dąbrowski Domu Kultury zaczyna od premierowego spektaklu „Raymonda” w niedzielę 27 października o godz.15:45 (transmisja live). 
Miłośnicy baletu na najwyższym, światowym poziomie będą mogli ponownie podziwiać jedną z najlepszych tancerek – Swietłanę Zacharową. Choreografia: Yuri Grigorovich (z wykorzystaniem scen autorstwa Mariusa Petipy i Aleksandra Gorskiego), muzyka: Aleksander Głazunow, scenografia: Simon Virsaladze, libretto: Yuri Grigorovic,                     na podstawie scenariusza Lidii Paszkowej według średniowiecznych legend rycerskich.
„Raymonda” to typowy dla końca XIX stulecia balet–divertissement zakończony apoteozą. Akcja rozgrywa się na Węgrzech, w czasach średniowiecza. Muzyka Głazunowa jest umowną i dość swobodną stylizacją folkloru węgierskiego oraz średniowiecznych tańców, niemającą zbyt wiele wspólnego z rzeczywistym stylem odległej epoki. Stanowi ona dźwiękowe tło dla efektownych ewolucji tanecznych. Ujrzymy na scenie rycerzy, trubadurów, Saracenów, a w ramach apoteozy wieńczącej dzieło, wspaniały turniej rycerski.
Saracen, Król Węgier i Biała Dama – takie dość przypadkowe towarzystwo zasiedla libretto „Rajmondy”, wielkiego klasycznego baletu stworzonego przez Mariusa Petipę do muzyki Aleksandra Głazunowa. Rzecz cała rozgrywa się na Węgrzech w zamku rodzinnym tytułowej Rajmondy, która obchodzi właśnie urodziny. Choć wieść głosi, że z wyprawy wojennej powraca właśnie jej narzeczony Jean de Brienne, to o rękę dziewczyny prosi przybyły na uroczystość rycerz saraceński, dziki Abderachman. Przed zalotami Saracena musi dziewczynę bronić – we śnie i na jawie – Biała Dama, opiekunka zamczyska. Wszystko kończy się dobrze: weselem i węgierskimi tańcami. Oprócz widowiskowości i tanecznej wirtuozerii głównym atutem tego baletu jest romantyczna i melodyjna muzyka Głazunowa.

Obsada:
Hrabina Sibilla de Doris – Jekaterina Barykina
Rajmonda, siostrzenica Sybilli – Swietłana Zacharowa
Andrzej II, król Węgier – Andriej Sitnikow
Rycerz Jean de Brienne, narzeczony Rajmondy – Aleksandr Wołczkow Abderachman,
Saraceński rycerz – Paweł Dmitriczenko
Trubadurzy, dwórki, rycerze, paziowie… - tancerze Teatru Bolszoj.
Ceny biletów: 35 zł, ulgowe – 30. Przedstawienie trwa około 3 godzin.

← Powrót