„HOLENDER TUŁACZ” NA POCZĄTEK NOWEGO SEZONU WYDARZEŃ Z MET

14.09.2020

„HOLENDER TUŁACZ” NA POCZĄTEK NOWEGO SEZONU WYDARZEŃ Z MET

Nietypowo i inaczej niż zwykle będzie wyglądał sezon 2020/21 wydarzeń z Metropolitan Opera pokazywanych w kinach na całym świecie. Po raz pierwszy w historii nowojorski teatr operowy, z powodu pandemii koronawirusa, rozpocznie stacjonarną działalność po bardzo długiej przerwie (izolacja społeczna), dopiero początkiem roku 2021. Do 31 grudnia scena jest zamknięta, dlatego dystrybutor wydarzeń operowych z Nowego Jorku – „Cikanek Film” proponuje widzom i melomanom kilka istotnych powtórek nagranych w minionym okresie. Sezon transmisji i retransmisji rozpocznie się jednak jeszcze od czegoś innego…
10 października o godz.19:00 (krótka prelekcja kwadrans wcześniej) Kino „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z kilkuset świątyniami sztuki zaprezentuje spektakl „Holender Tułacz” Ryszarda Wagnera, który był zaplanowany jako transmisja live z Nowego Jorku w marcu b.r. Jednak wprowadzony na niemal całym świecie lockdown zatrzymał ten proces i przerwał przygotowania do pokazu, stąd pomysł Petera Gelba – dyrektora generalnego MET, aby w tak symboliczny sposób dokonać otwarcia tego nietypowego sezonu.
„Holender Tułacz” był premierą sezonu na deskach nowojorskiej Metropolitan, został zarejestrowany z intencją pokazu do kin na 14 marca 2020 r. Legenda Latającego Holendra – nieśmiertelnego, przeklętego żeglarza, który nie może ani powrócić na ląd, ani umrzeć – działała i działa na wyobraźnię artystów od dawna. Przekleństwo może zdjąć tylko wierna miłość kobiety. Wagner przeczytał nowelę pod tym tytułem w Rydze, skąd musiał uciekać przez wierzycielami jako pasażer na gapę na statku Tetyda. Być może sztormy, jakie naznaczyły tę podróż, odcisnęły też piętno na tej czwartej z kolei operze Wagnera. Inscenizację na scenie Met przygotował François Girard, orkiestrę poprowadził Valery Gergiev, a w tytułowej roli wystąpi znakomity walijski bas-baryton Sir Bryn Terfel. Sentą będzie specjalistka od Wagnera – Anja Kampe, a zakochanym w niej bez wzajemności myśliwym Erikiem – Sergei Skorokhodov. Dodatkowe informacje o spektaklu:
Scenografia: John MacFarlane, kostiumy: Moritz Junge, światło: David Finn, projekcje wideo: Peter Flaherty, choreografia: Carolyn Choa, dramaturgia: Serge Lamothe. Czas trwania spektaklu – około 150 minut. Z powodu obowiązującego stanu zagrożenia rozprzestrzenianiem się epidemią koronawirusa wydarzenie zostanie pokazane w rygorach sanitarnych (obostrzenia – dystans, obowiązek zakrywania ust i nosa, rezygnacja z bufetu kawowego podczas przerwy). Bilety w cenie 35 zł, ulgowe – 30 można nabyć online lub w kasie kina. Kolejnymi wydarzeniami pokazywanymi w ramach cyklu MET in HD w dąbrowskim kinie będą jesienne pokazy: „Don Pasquale” G.Donizettiego z 2010 r. z Mariuszem Kwietniem i Anną Netrebko) – 24.10, „Trubadur” G.Verdiego z 2015 r. – 7.11 oraz „Tosca” G.Pucciniego z 2018 r. – 21.11.

 

← Powrót