"Dziadek do orzechów" - balet z Paryża

27.12.2023

"Dziadek do orzechów" - balet z Paryża

30 grudnia, w zimowy sobotni wieczór (godz.18:00) dąbrowskie kino będzie miejscem pięknego wydarzenia baletowego w aurze świątecznej. Widzowie mali i więksi będą mogli podziwiać wspaniałą muzykę Piotra Czajkowskiego i układy taneczne Rudolfa Nuriejewa, jednego z najwybitniejszych tancerzy XX wieku, który niedługo po swojej ucieczce z ZSRR do wolnego świata został dyrektorem zespołu baletowego Opery Paryskiej. Stworzył tu wiele baletów, które grane są w Paryżu do dziś. Nuriejew swoją wersję „Dziadka do orzechów” oparł na klasycznym układzie Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa.

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do

orzechów”. Choć prapremiera tego arcydzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, tytuł ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu.

Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. Piotr Czajkowski napisał do tego baletu przepiękną muzykę, skrzącą się łatwo wpadającymi w ucho tematami i oryginalną orkiestracją (harmonika szklana naśladująca padający śnieg).

Dodatkową atrakcją jest udział dziecięcego chóru Śnieżynek.

Przedstawienie przygotował zespół baletowy Opéra national de Paris. Jest to retransmisja spektaklu zarejestrowanego w nowej obsadzie w dniu 19 grudnia 2023.

Występują: Dorothée Gilbert jako Klara, Guillaume Diop jako Drosselmeyer, a później Książę (ożywiona kukiełka dziadka do orzechów), pierwsze tancerki, pierwsi tancerze, solistki i soliści,

a także zespół baletowy, Chór dziecięcy i Orkiestra Paryskiej Opery Narodowej. Dyryguje Andrea Quinn. Przedstawienie trwa około 2 godzin i 15 minut (w tym jedna przerwa).

← Powrót