POŻEGNANIE Z OPERĄ W KINIE „SOKÓŁ” - „DIALOGI KARMELITANEK” W RETRANSMISJI Z MET NA ZAKOŃCZENIE SEZONU 18/19

03.06.2019

POŻEGNANIE Z OPERĄ W KINIE „SOKÓŁ” -  „DIALOGI KARMELITANEK” W RETRANSMISJI Z MET NA ZAKOŃCZENIE SEZONU 18/19

Retransmisja opery „Dialogi karmelitanek” z nowojorskiej Metropolitan będzie 8 czerwca ostatnim wydarzeniem w ramach cyklu wielkich spektakli operowych pokazywanych na dużym ekranie                   w dąbrowskim Kinie „Sokół” w sezonie 2018/19 i raczej ostatnim w najbliższym czasie, gdyż sezon 19/20 będzie stał pod znakiem baletu z Teatru Bolszoj. Być może znajdą się w nim pojedyncze „powtórki” serwowane melomanom z wachlarza propozycji repertuarowych „Metropolitan Opera”, ale to zależy od negocjacji z dystrybutorem i zapotrzebowania większej grupy widzów.
„Dialogi karmelitanek” Francisa Poulenca („Les dialogues des carmélites”)  to wzruszająca i wspaniała pod względem muzycznym opera freancuska., pokazywana na żywo przez MET 11 maja – po raz pierwszy w historii wieloletnich prezentacji w jakości HD na całym świecie. Widzowie w Dąbrowie będą mieli okazję zobaczyć ją jeden jedyny raz w sobotni wieczór 8.06 (godz.18:00).
Dyrygent: Yannick Nézet-Séguin, reżyseria: John Dexter, scenografia: David Reppa, kostiumy: Jane Greenwood, światło: Gil Wechsler. W rolach głównych: Isabel Leonard jako Blanche de la Force, Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostra Konstancja, Karen Cargill jako Matka Maria, Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza), David Portillo jako Kawaler de la Force, Dwayne Croft jako Markiz de la Force
Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia – skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiegne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) – do prapremiery „Dialogów karmelitanek” w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Hrabianka Blanche wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanche dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot.
Spektakl trwa 3 godz.20 minut.

← Powrót